NAME DEPARTMENT RESPONSIBILITIES
Leadership Team
Mr M Guest English Headteacher & CEO of Aspire Schools Trust
Mr A Brogan ICT Deputy Headteacher (Curriculum)
Mr S Grant Science Deputy Headteacher (Behaviour & Welfare)
Mrs S Davies Learning Support Assistant Head - Teaching & Learning/SENCo/Designated Teacher for Looked After & Post Looked After Children
Mr D Bensley Humanities Assistant Head - KS3 Progress Leader/Pupil Premium Lead
Mrs S Maggs Student Services School Business Manager & CFO of Aspire Schools Trust
Teaching Staff
Mrs S Ackland English English Teacher
Mr A Barnes Mathematics Head of Mathematics, ICT & Business
Miss L Brousse MFL MFL Teacher
Miss B Burrough Performing Arts Head of Drama/Head of Year 8
Mr D Buxton Mathematics Mathematics Teacher
Mr E Collyer English Teacher of English
Mrs C Connolly English English Teacher
Mrs E Cooke Humanities Teacher of Religious Studies & Food
Mr D Costello Physical Education Head of Year 9/Head of Chitral House/PE Teacher
Miss B Cullimore Mathematics Mathematics Teacher
Mrs C Davie Design & Technology Design & Technology (Graphics) Teacher
Mr M Davies Humanities Head of History
Mrs K Davison Physical Education Lead Practitioner of PE
Miss S Earle Humanities Head of Religious Studies & Psychology
Mrs L Elwell Design & Technology Design & Technology Teacher
Mrs H Fellinger Languages German Teacher
Mr P Fox Goddard English Head of English
Mrs U Francis Mathematics/ICT/Business Business Studies Teacher
Miss R Franklin Science Science Teacher
Miss E Gage Science Science Teacher/Careers & Work Experience Co-ordinator
Mr M Gilbert Mathematics/ICT/Business Computer Science Teacher
Mr C Gray Science Science Teacher
Miss H Harris English English Teacher
Mr S Henshaw Mathematics Lead Practitioner of Maths
Miss S Holder Physical Education Girls' PE Teacher
Miss E Hopkinson Science Science Teacher
Mrs J Lawson Art Head of Art, Design & Technology
Miss J MacLean Physical Education PE Teacher
Dr P Miles Science Lead Practitioner of Science & NQT Mentor
Ms N Mitchell Humanities Religious Studies Teacher
Miss R Mitchell English English Teacher
Mr J Mounsey History History Teacher
Mrs J Mullowney English English Teacher
Mrs F Norman Art Art Teacher
Miss N Oldfield English Lead Practitioner of English
Mrs J Pearce Humanities Geography Teacher
Miss H Phillips MFL Head of MFL
Mr M Phillips Humanities Head of Geography
Miss R Pickering History History Teacher
Mr R Pomeroy Science Science Teacher
Mrs L Porter Science Head of Science
Mr D Quincey Physical Education PE Teacher
Mrs N Rawding History History Teacher
Mr R Smith Science Lead Teacher of Physics
Miss H Sowden Mathematics Mathematics Teacher
Mr I Statham Mathematics Head of Year 10/Head of Dragoon House/Maths Teacher
Mr K Symmons Physical Education Head of PE
Mrs M Weston English English Teacher
Miss L White Mathematics Mathematics Teacher
Mr S Wigham Science Lead Teacher of Chemistry
Mr M Willson Performing Arts Head of Music
SEN Support Staff
Mrs K Appleton Learning Support Teaching Assistant
Mr J Clark Learning Support Teaching Assistant
Mrs L Clutterbuck Learning Support Teaching Assistant
Mr I Ganderton Learning Support Teaching Assistant
Mrs L Grocock Learning Support Teaching Assistant
Mrs E Healey Learning Support Teaching Assistant/Librarian
Mrs N Key Learning Support Teaching Assistant
Ms J Maplethorpe Learning Support Teaching Assistant/Librarian
Mr R Titmus Learning Support Teaching Assistant
Support Staff
Mrs S Alexander Marketing & Communications Co-ordinator
Mr M Barnes IT Technical IT Technician
Ms N Ball Finance Finance Administrator
Mrs A Barnett Student Services Learning Mentor
Mr A Berridge Building & Maintenance Premises Officer
Mrs T Bond Art, Design & Technology Technician
Mrs E Brewin Head of Year 11/Head of Simla House
Mr R Cobb Building & Maintenance Premises Officer
Ms S Colbourn Maths Maths 1:1 Tutor
Mrs S Coomer Student Services Pupil Engagement Officer
Mr J Cooke Student Services Data Officer
Mrs A Dawson Student Services Receptionist
Mrs A Guz Examinations Officer
Miss L Haigh Student Services Premises Administrator
Mrs C Harley Cover Supervisor
Mrs C Jex Student Services Attendance Officer
Mr D Jex Design & Technology DT Technician
Mrs C Mower Student Services Head of Year 7/Head of Lancer House
Mr C Norton English English 1:1 Tutor
Mrs C Payne Student Services Reprographics/Admin Assistant
Mrs S Quincey Student Services Deputy School Business Manager
Mr R Siddiquee Cover Supervisor
Mr N Smith Learning Support Teaching Assistant (Temp)
Mr P Thompson IT Technical IT Network Manager
Miss C Wilson Head of Sixth Form
Mrs K Winter Science Science Technician
Catering Staff
Mrs J Marr Catering Catering Manager
Mrs D Sedger Catering Assistant Cook
Mrs V Graves Catering Catering Assistant
Mrs M Miksza Catering Catering Assistant
Mrs S Pinfold Catering Catering Assistant
Mrs J Hill Catering Catering Assistant
Mrs J Blake Catering Catering Assistant
Miss R Starbuck Catering Catering Assistant
Cleaning Staff
Miss L Albon Cleaning Cleaner
Miss T Clare Cleaning Cleaner
Mr B Scriminger Cleaning Cleaner
Mrs V Smit Cleaning/Catering Cleaning Supervisor/Catering Assistant
Miss M Taylor Noonan Cleaning Cleaner
Mrs M Wakelen Cleaning/Catering Cleaner/Catering Assistant